یک سردر تمام نشدنی

طراح سردر جدید دانشگاه مهندس شهاب الدین ارفعی یکی از چهره های شاخص معماری ایران است.

طراح سردر جدید دانشگاه مهندس شهاب الدین ارفعی یکی از چهره های شاخص معماری ایران است.

یکشنبه، ۸ آذر ۱۳۹۴

دانشگاه بالاخره دارد صاحب سردر می‌شود. اما طولانی شدن پروژه و هزینه‌هایش حاشیه‌ساز شده‌اند.

شریف بر خلاف خیلی از دانشگاه‌های کشور حتی سردر هم نداشت. سال‌ها بود که ورودی دانشگاه تنها با یک تابلوی بزرگ که نام دانشگاه را به درشت ترین خط ممکن در آن نوشته بودند نقش سردر دانشگاه را ایفا می‌کرد. آن هم در دانشگاهی که ساختمان‌های اولیه‌اش معماری جذاب و درخوری دارند.

تابستان امسال اما کار ساخت سردر دانشگاه شروع شد. بنا شده بود دانشگاه بعد از مدت‌ها صاحب یک سردر شود. طراح سردر دانشگاه مهندس ارفعی است. البته دکتر بهشتی، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی کشور هم مدتی است که مشاور معماری دانشگاه است و طرح‌های عمرانی دانشگاه باید در حوزه معماری نظر این استاد معماری کشور را هم همراه کنند.

طرح ارائه شده سردر از آجرهای قرمز دانشگاه بهره می‌برد و با طاق‌های ابن سینا و دانشکده شیمی که در ساختمان ابوریحان هم وجود داشت همخوانی دارد و این یعنی یک طرح قابل قبول. اگر نمی‌دانید ساختمان ابوریحان کجاست همان ساختمان دانشکده‌های ریاضی و صنایع اسمش ساختمان ابوریحان است.

تا این جا از خوبی‌های سردر دار شدن گفتیم اما بشنوید از حاشیه‌هایش.

اولین و مشخص‌ترین انتقاد به پروژه سردر تاخیر در زمان اجرا و تحویل است. که البته چیز جدید نیست و همین که پروژه به سرنوشت مصلی و فرودگاه امام خمینی و مسکن مهر دچار نشود باید خدا را شاکر بود. به هر حال بنا بود که سردر تا مهر ماه آماده شود و از آن جا که ساختمان خیلی بزرگی هم نیست معقول بود. امروز یک سوم آذر ماه گذشته اما انگار این پروژه هنوز به نیمه راه هم نرسیده است.

البته مهم ترین حاشیه سردر برآورد بودجه آن است. شنیده‌ها از هزینه سه میلیارد تومانی ساخت سردر حکایت دارند. هزینه‌ای که برای ساخت سازه‌ای با این ابعاد کمی نامتعارف به نظر می‌رسد. از میزان هزینه که بگذریم دانشگاه از ابتدا اعلام کرد که اجرای این پروژه با حمایت مالی و داشتن اسپانسر انجام می‌شود. مطلبی که می‌توانست ما را از چند و چون و میزان هزینه‌ها آسوده کند. حالا شنیده‌ها حاکی از آن است که اسپانسر اعلام شده کار شرکت همراه اول کیش است؛ و البته رقمی که توسط این شرکت برای ساخت سردر تقبل شده نه کمک به دانشگاه که مطالبات دانشگاه از این شرکت بابت سهم دانشگاه در آن بوده.

حالا اگر خبر جدید صحیح باشد چه لزومی داشت که مسئولان دانشگاه حرف از کمک به دانشگاه و داشتن اسپانسر بزنند. لابد از توجیه میزان هزینه‌های سردر ابا داشته‌اند. توصیه ما همیشه شفافیت است. مطئنا اگر هزینه‌های سردر برای مسئولان پروژه موجه بوده است، دانشجو‌ها و افکار عمومی دانشگاه هم با یک رفتار منطقی و ارائه توضیحات شفاف آن را می‌پذیرفتند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرا از دیدگاههای دیگر این نوشته از طریق ایمیل آگاه کنید. شما می توانید بدون نظردادن، مشترک دیدگاهها شوید.