دانشگاه اردوهای دانشجویی را محدود می‌کند؟

این عکس را باشگاه خبرنگاران جوان به عنوان نمونه ای از اردوهای مختلط منتشر کرد.

این عکس را باشگاه خبرنگاران جوان به عنوان نمونه ای از اردوهای مختلط منتشر کرد.

یکشنبه، ۸ آذر ۱۳۹۴

مختلط بودن اردوهای دانشجویی این روزها محل بحث است و خیلی‌ها نگران سخت شدن کار اردوها و بادیدهای علمی‌اند. اما مگر دانشگاه اردوی مختلط دارد؟

اردوهای مختلط دانشجویی چند وقت است که حسابی مورد توجه رسانه‌هاست؛ حتی در جدی‌ترین بخش‌های اخبار صداوسیما که مجری‌هایی مثل حیاتی اجرایش می‌کنند. گزارش‌هایی در تلویزیون پخش می‌شود که نشان می‌دهد اردوهایی دور از ضوابط رسمی وزارت علوم و کشور در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. حتی کار به ورود مجلس و نامه رئیس‌جمهور هم کشیده شده.

حالا بعضی فعالان دانشجویی نگران‌اند که برنامه‌هاشان با محدودیت از طرف دانشگاه مواجه شود. مسئولان هم که اصولا نگران  وجهه خودشان و نخوردن اتهام هستند و نگران تزلزل جایگاه‌شان. پس دانشجوها بی‌جا نگران نیستند. چرا که ممکن است مسئولان عزیز برای اجتناب از افتادن هر گونه اتفاق ناخواسته و کنترل نشده، از بیخ قید اردوهای دانشجویی را بزنند. ریسک‌پذیری شریفی‌ها هم که می‌دانید شهره آفاق است.

از این که در دانشگاه‌های کشور چه می‌گذرد نه خبر دقیقی داریم و نه بیرون از شریف برای ما مهم است. پس بینیم در دانشگاه ما چه اردوهایی برگزار می‌شود.

لابد همه فکر می‌کنیم اردوی مختلط یعنی اردویی که از هر دو جنس دختر و پسر درش شرکت کنند. اما طبق تعریف دانشگاه و آیین‌نامه‌هایش این طور نیست. اولا اردوهای تفریحی که در دانشگاه برگزار می‌شود یا دخترانه است یا پسرانه. خلاصه این که اردوی تفریحی مختلط نداریم.

بازدید‌های علمی

البته بازدیدهای علمی که بی شباهت به اردو هم نیستند به شکل متفاوتی برگزار می‌شوند. یعنی هم دانشجوی دختر و هم دانشجوی پسر در آنها شرکت دارد. پس یکی از متهمین اردوهای دانشجویی در دانشگاه باید بازدیدهای علمی باشند. اما آیین‌نامه‌های دانشگاه برای بازدیدهای علمی شرایط خاصی تعریف کرده‌اند.

برگزارکننده بیشتر بازدیدهای علمی انجمن‌های علمی دانشکده‌ای هستند و دانشگاه در حالت عادی به گروه‌های فرهنگی مجوز برگزاری بازدید علمی نمی‌دهد. این تازه اول کار است. یک استاد باید همراه اردو و دانشجوها باشد و اردو بدون استاد همراه برگزار نمی‌شود. حتی اگر هیچ استادی نتواند در اردو شرکت کند، معاون دانشجویی دانشکده به عنوان مسئول برنامه موظف است خودش دانشجوها را همراهی کند.

البته روزی که این آیین نامه نوشته می‌شده است هدف اصلی از همراهی یک استاد بالا بردن محتوای علمی بازدید بوده، اما همه می‌دانیم که حتما تصمیم‌گیران نیم‌نگاهی هم به کنترل جوان‌های پرشور و مسئولیت‌پذیری یک عضو هیئت علمی در رعایت شئونات داشته‌اند.

اردوهای مختلط اصلی دانشگاه

البته در دانشگاه اردوهای مختلطی غیر از بازدیدهای علمی هم برگزار می‌شوند که بزرگترین اردوهای دانشگاه هم هستند. اردوی ورودی‌ها و اردوی مشهدی که هیئت الزهرا برگزار می‌کند هم با حضور دخترها و پسرها برگزار می‌شوند و هم بزرگترین اردوهای دانشگاه با حضور بیشتر از ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر هستند.

مسئولیت اردوی اول با خود دانشگاه و معاونت فرهنگی است. و اردوی دوم هم با شکل و موضوعی برگزار می‌شود که اطلاق مختلط بودن به آن خنده‌دار است. پس تنها متهم جدی اردوهای مختلط در شریف بازدیدهای علمی اند.

بازدیدهایی که اردو هم هستند

راستش را بخواهید بعضی وقت‌ها خودمان هم کارهای چندان قابل دفاعی نمی‌کنیم. یک بازدید علمی را در نظر بگیرید که دو روزه است و سه نیم روزش در کارخانه‌ها و مسیر رفت و برگشت می‌گذرد. حالا یکی دو ساعتی هم ممکن است محل خوش آب و هوایی برای استراحت و تفریح انتخاب شود و بازدید علمی برنامه جنبی هم داشته باشد.

حالا بازدیدی را فرض کنید که یکی دو ساعت طول مسیر دارد و سه ساعت هم بازدید از کارخانه و چیزی شبیه به این انجام می‌شود. اما یک و نیم روز از برنامه در محل‌های تفریحی مختلف می‌گذرد، لابد برای عمق بخشیدن به یافته‌های بازدید.

نه این که تفریح مشکل داشته باشد. مساله این است که بازدیدهای علمی که انجمن‌های علمی دیگر برگزار می‌کنند را در چشم مسئولان دانشگاه متهم می‌کند به علمی نبودن، و این یعنی کم شدن مجوزها و بودجه این برنامه‌ها.

پس با توجه به این که اردوهای رسمی دانشگاه یا اساسا مختلط نیستند یا سازوکار مشخص برای کنترل و رسمی بودن جو اردو دارند، می‌توانیم از مسئولان دانشگاه انتظار داشته باشیم با کمی حوصله و تعامل نزدیک و دوستانه با دانشجوها اردوها را به سلامت برگزار کنند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرا از دیدگاههای دیگر این نوشته از طریق ایمیل آگاه کنید. شما می توانید بدون نظردادن، مشترک دیدگاهها شوید.